Sądy unieważniają wybory samorządowe

Sądy unieważniają wybory samorządowe

20
0
PODZIEL SIĘ

Sądy unieważniają wybory samorządowe, czyli o tym jak państwo „zdało egzamin”.

Czy ktoś jeszcze pamięta wybory samorządowe listopad 2014?
Długie oczekiwanie na oficjalne wyniki zniechęciły do ich poznania samych kandydatów (np. mnie – kandydowałam do Rady Miejskiej Wrocławia), a co dopiero wyborców. Zamiast analiz post-wyborczych dotyczących preferencji poszczególnych regionów czy gmin, odbywały się liczne demonstracje przeciwko wyborczej farsie jaką w tym roku urządziła nam ekipa „niezależnych i niezawisłych sędziów” z PKW. Nie tylko PKW dała pokaz indolencji. Równocześnie podczas pikiety i okupacji siedziby PKW, doszło do złamania prawa przez policję, która jak potwierdził to sąd, niesłusznie aresztowała dziennikarzy (http://prawo.rp.pl/artykul/1163759.html ).

W czasie kiedy wszyscy zajmowali się przygotowaniami do świąt Bożego Narodzenia, czy do szaleństw sylwestrowej nocy. Sądy okręgowe w całym kraju rozpatrywały protesty wyborcze, które musiały być rozpoznane w ciągu 30 dni po upływie terminu do wnoszenia protestów ( termin wnoszenia protestów 14 dni po wyborach, tj. do 30 listopada). Zatem do 30 grudnia 2014 sądy wydawały postanowienia w sprawie unieważnienia wyborów w poszczególnych okręgach lub obwodach i nakazywały ich powtórzenie.

Niestety nie znalazłam żadnego artykułu, nawet w prasie „pisowskiej”, który by podsumowywał te liczne nieprawidłowości w skali całego kraju. A przecież to prezes Kaczyński grzmiał, że wybory sfałszowane. I co mnie bardzo rozbawiło, postraszył, że III RP grozi za to wyrzucenie z Unii Europejskiej 😉

Za to bardzo dużo informacji na ten temat jest na stronach w tvn24. Zatem podaję tutaj zestaw linków, jako dowód, że oburzenie Polek i Polaków oraz protesty nie były bezpodstawne. Oczywiście sądy unieważniały (bądź nie) wybory tylko tam gdzie wskazano, że mogło mieć to wpływ na wynik wyborczy. Zatem udowodnienie, że dodano głosów jednemu kandydatowi zamiast innemu, jeśli nie powoduje to zmiany w wyniku, nie jest podstawą do unieważnienia wyborów.
________________________
RACIBÓRZ, 2015-01-02 Sąd unieważnił wybory w dwóch obwodach
„16 listopada w dwóch komisjach wyborczych nr 19 i nr 20 w Raciborzu w następstwie wydawania błędnych kart do głosowania na skład rady powiatu wyborcy przez kilka godzin oddawali głosy na kandydatów z innego okręgu. Chodziło o obwodowe komisje wyborcze przy ul. Kozielskiej 19 (nr 19) oraz przy ul. Wileńskiej 6 (nr 20). Na czas wyjaśnienia pomyłki – ok. pół godziny – w obu lokalach wyborczych wstrzymano głosowanie. Po dostarczeniu właściwych kart było ono kontynuowane.”
http://m.katowice.gazeta.pl/katowice/1,106509,17206685,Sad_uniewaznil_wybory_w_dwoch_obwodach.html
http://www.nowiny.pl/wybory-samorzadowe-2014/105479-grozi-nam-paraliz-rady-powiatu-sad-uniewaznil-wyniki-wyborow-w-dwoch-obwodach.html
http://www.naszraciborz.pl/site/art/1-aktualnosci/0-/39629-radni-powiatowi-z-raciborza-moga-stracic-mandaty–sad-uniewaznil-wybory-w-dwoch-obwodach–bedzie-powtorka-glosowania-.html
http://niezalezna.pl/62925-bledne-karty-wyborcze-stwierdzil-sad-i-nakazal-powtorke-wyborow-radni-straca-mandaty

________________________
KROSNO/gm.BRZYSKA, 10 grudnia 2014
Sąd w Krośnie unieważnił w części wybory w gm. Brzyska
„Dwóch kandydatów na radnych z Ujazdu w gminie Brzyska ponownie będzie walczyć o mandat radnego. Sąd okręgowy w Krośnie wydał dziś postanowienie stwierdzające nieważność wyborów do rady gminy w okręgu nr 11 – w części dotyczącej kandydatów Pawła Gołąba i Ryszarda Józefa Żygłowicza”
http://www.radio.rzeszow.pl/informacje/item/33355-sad-w-krosnie-uniewaznil-w-czesci-wybory-w-gm-brzyska
http://wpolityce.pl/polityka/225396-jaskolka-ktora-wiosny-zapewne-nie-uczyni-sad-w-krosnie-uniewaznil-wybory-radnego

„Sąd Okręgowy w Krośnie na Podkarpaciu wziął pod uwagę protest wyborczy dotyczący wyborów do rady gminy w Brzyskach (woj. podkarpackie). Zostały uznane za nieważne z powodu błędu komisji i prawdopodobnie zostaną powtórzone.
Lipiński podkreślił, że nieważność wyboru radnego do rady gminy Brzyska sąd stwierdził tylko w jednym obwodzie – w Ujeździe, w okręgu wyborczym nr 11. Komisarz wyborczy w Krośnie sędzia Arkadiusz Trojanowski wyjaśnił, że w tym wypadku okręg wyborczy i obwód wyborczy pokrywają się ze sobą, w związku z tym, jeżeli postanowienie sądu się uprawomocni, to wybory do rady gminy Brzyska trzeba będzie powtórzyć w całym okręgu nr 11.”
http://www.tvn24.pl/krakow,50/bledy-komisji-wyborczej-bedzie-powtorka-wyborow-na-podkarpaciu,497462.html
________________________
OPOLE/GORZÓW ŚLĄSKI/CHRZĄSTOWICE, piątek, 19 grudnia 2014,
Sąd Okręgowy w Opolu unieważnił w piątek wybory w okręgu nr 4 w Gorzowie Śląskim oraz okręgu nr 2 w Chrząstowicach. Mieszkańcy będą tam głosować ponownie. Tym samym sąd uwzględnił protesty wyborcze. Stwierdzone nieprawidłowości, czyli pomylone karty do głosowania, mogły mieć wpływ na wynik głosowania

www.tvn24.pl/wroclaw,44/opolszczyzna-sad-uniewaznia-wyniki-wyborow-beda-rozpisane-nowe,500054.html

http://fakty.interia.pl/raport-wybory-samorzadowe-2014/aktualnosci/news-gorzow-slaski-sad-nakazal-powtorzenie-wyborow,nId,1577589
________________________
ŁÓDZKIE/SIERADZ/GM.OSTRÓWEK/WIELGIE
04 grudnia 2014,

Pierwszy uwzględniony protest wyborczy w okręgu sieradzkim
„Komisja wyborcza w Wielgiu (woj. łódzkie) musi na nowo przeliczyć głosy – taką decyzję podjął sąd okręgowy w Sieradzu. Sędzia uwzględnił protest wyborczy, który złożył kandydat na radnego, który po pierwszym liczeniu miał mandat, a po drugim go stracił w wyniku losowania (mając tyle samo głosów co konkurent). Sąd zapoznając się ponownie z głosami oddanymi na kandydata skarżącego wynik wyborów uznał, że jeden z głosów oddanych na niego niesłusznie został uznany za nieważny – wyjaśnił rzecznik sieradzkiego sądu.
Do Sądu Okręgowego w Sieradzu wpłynęło dotąd 14 protestów wyborczych; większość z nich ma być rozpoznawana po 10 grudnia.”
http://www.tvn24.pl/lodz,69/sad-w-sieradzu-uznal-protest-wyborczy-liczenie-glosow-na-nowo,495605.html
cd… „Czesław Warszawski, kandydat na radnego w gminie Ostrówek (woj. łódzkie) po pierwszym przeliczeniu głosów cieszył się z mandatu, ale po drugim okazało się, że postawiło na niego tyle samo osób, co na innego kandydata. Kiedy pan Czesław przegrał losowanie o mandat, zwrócił się ze skargą do sądu, a ten przyznał mu rację.
Sąd zobowiązał okręgową komisję wyborczą w Wielgiu do ponownego przeliczenia głosów, a Gminną Komisję Wyborcza w Ostrówku do ponownego ustalenia składu radnych.”
http://www.tvn24.pl/lodz,69/radny-wygral-protest-wyborczy,495994.html
…….. ciąg dalszy spraw KROSNO i SIERADZ, 12 grudnia 2014
W Ujeździe koło Krosna wybory trzeba będzie powtórzyć.
W Sieradzu jeszcze raz przeliczyć głosy.
„Sądy wydały pierwsze decyzje w sprawie wyborczych protestów. Sędziowie mają ręce pełne roboty, bo skarg wpłynęło trzy razy więcej, niż cztery lata temu.”
http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/w-sieradzu-i-krosnie-sady-uznaly-protesty-wyborcze,497915.html
________________________
CZĘSTOCHOWA/GM.OLSZYN/PRZYMIŁOWICE, 11 grudnia 2014,
Głosowanie w jednym z okręgów w podczęstochowskiej gminie Olsztyn ma zostać powtórzone – uznał Sąd Okręgowy w Częstochowie, który uwzględnił protest w sprawie wyników wyborów do rady gminy. W jednym z lokali wyborczych, we wsi Przymiłowice, wydano o jedną kartę do głosowania więcej niż było wyborców, którzy uczestniczyli w głosowaniu i podpisali się na liście. Tymczasem o mandacie radnego zdecydował tam właśnie jeden głos”
http://www.tvn24.pl/katowice,51/decyzja-sadu-trzeba-powtorzyc-wybory-w-olsztynie,497717.html
________________________
GDAŃSK/KOSAKOWO, 23.12.2014
Sąd unieważnił wybory wójta gminy Kosakowo i nakazał powtórkę głosowania
„Nieważność wyboru i wygaśnięcie mandatu wójta Jerzego Włudzika orzekł we wtorek Sąd Okręgowy w Gdańsku. Nakazał jednocześnie ponowne przeprowadzenie wyborów na wójta tej gminy w jednym z ośmiu obwodów głosowania.”
http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1334259,Sad-uniewaznil-wybory-wojta-gminy-Kosakowo-i-nakazal-powtorke-glosowania
________________________
TORUŃ/ UNISŁAW, 19.12.2014
Toruń: Sąd Okręgowy unieważnił wynik wyborów na radnego gminy Unisław
„Sąd Okręgowy w Toruniu uznał protest wyborczy i unieważnił wynik wyborów na radnego gminy Unisław (powiat chełmiński). Gdy orzeczenie się uprawomocni, w jednomandatowym okręgu w Unisławiu, wybory zostaną powtórzone.”

http://wiadomosci.onet.pl/kujawsko-pomorskie/torun-sad-okregowy-uniewaznil-wynik-wyborow-na-radnego-gminy-unislaw/bg3fc
Sąd Okręgowy unieważnił wynik wyborów na radnego gminy Unisław
http://www.radiopik.pl/2,24456,sad-okregowy-uniewaznil-wynik-wyborow-na-radnego
________________________
PŁOCK/ MŁAWA / WÓLKA, 17.12.2014
Sąd unieważnił wybory w mławskiej dzielnicy Wólka
„Mieszkańcy mławskiej dzielnicy Wólka jeszcze raz pójdą do urn by wybrać radnego. Tak zdecydował płocki sąd okręgowy, który rozpatrywał protest Komitetu Wyborczego Wyborców Sławomira Kowalewskiego.”
http://www.rdc.pl/informacje/sad-uniewaznil-wybory-w-mlawskiej-dzielnicy-wolka/

„Sąd nakazał powtórzenie wyborów w mławskim okręgu nr 3 , 2014-12-26
Sąd Okręgowy w Płocku wydał postanowienie o powtórzeniu wyborów w okręgu nr 3 w Mławie. Czy rzeczywiście do tego dojdzie, jeszcze nie wiadomo. Najprawdopodobniej komitet, z którego startował Wojciech Krajewski (KW Prawo i Sprawiedliwość) złoży apelację od tej decyzji”
http://kuriermlawski.pl/236847,Sad-nakazal-powtorzenie-wyborow-w-mlawskim-okregu-nr-3.html#ixzz3Nt65uzu3
________________________
SŁUPSK/LĘBORK , 15 grudnia 2014
LĘBORK – Sąd unieważnił wybory
„Sąd Okręgowy w Słupsku unieważnił wybory w okręgu nr 12 w Lęborku. W wyroku podano również informację o wygaśnięciu mandatu radnego i nakazano ponowne przeprowadzenie wyborów przy udziale nowych członków komisji. Sędzia w uzasadnieniu argumentował, że w okręgu uprawnionych do głosowania było 503 osoby, a z urny wyborczej wyciągnięto 507 kart do głosowania. Dwie były nieważne. W okręgu radny wygrał jednym głosem, dlatego są przesłanki do powtórzenia wyborów.”
http://www.tvwybrzeze.pl/index.php/wydarzenia,12146
________________________
SZCZECIN / ŚWIERZNO, 15 grudnia 2014
„Sąd Okręgowy w Szczecinie zadecydował o ponownym przeprowadzaniu wyborów w gminie Świerzno. Dwóch kandydatów otrzymało tyle samo głosów, zwycięzca został ostatecznie wyłoniony w losowaniu. Tymczasem okazało się, że w czasie wyborów wydano siedem błędnych kart.
Do Sądu Okręgowego w Szczecinie wpłynęły w sumie 63 protesty wyborcze. Ten dotyczący gminy Świerzno został rozpatrzony jako pierwszy.”
http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/sad-rozstrzygnal-protest-wyborczy-wybory-w-swierznie-do-powtorki,498765.html
________________________
SZCZECIN/DĘBNO, 2014-12-17
SZCZECIN/REWAL, 2014-12-17
SZCZECIN/GRYFICE, 2014-12-17
Kolejne wybory w Zachodniopomorskiem unieważnione
2014-12-17, 18:00 Autor: Wojciech Zagaj

„Szczeciński Sąd Okręgowy zdecydował, że w okręgu nr 16 czyli w Dębnie, głosowanie do rady miasta należy przeprowadzić jeszcze raz.
Wybory radnych w gminie Rewal zostaną powtórzone
Szczeciński Sąd Okręgowy uznał w poniedziałek, że wybory do Rady Gminy Rewal w okręgu nr 1 są nieważne i należy je powtórzyć. To kolejny rozpatrzony protest wyborczy.
Wybory w Gryficach nieważne
Wybory w Świerznie do powtórki
To dlatego, że kilka osób dostało w komisji karty z nazwiskami niewłaściwych kandydatów spoza swojego okręgu. Kandydatka na radną z Platformy Obywatelskiej, która wnioskowała o unieważnienie wyborów przegrała jednym głosem. Sąd uznał, że gdyby pomyłki nie było wynik mógłby być inny.
Podobny wyrok zapadł w poniedziałek, podczas sprawy ze Świerzna i wydanych błędnych kart do głosowania. W jednym okręgu dwóch radnych uzyskało tam tyle samo głosów, a o zdobyciu mandatu zdecydowało losowanie. Decyzją sądu wyborcy do urn pójdą jeszcze raz.
Wyroki nie są prawomocne, a strony od ogłoszenia wyroków mają tydzień na odwołanie się. Do 14 stycznia sąd odroczył natomiast sprawę z Łobza i niezgadzającej się liczby kart do głosowania. To dlatego, że brakowało przy niej dokumentów. Podobnie postąpił w przypadku Brojc, gdzie jest podejrzenie o kupowanie głosów.
W środę na wokandę trafił też dodatkowy protest wyborczy komitetu Szczecińskiego Towarzystwa Strzeleckiego. Było tu podejrzenie o złe policzenie liczby głosów. Wniosek został jednak oddalony, bo doszło tylko do pomylenia numerów list w protokołach i zdaniem sądu nie miało to wpływu na wynik.” Relacja Wojciecha Zagaja.”

http://radioszczecin.pl/1,119508,kolejne-wybory-w-zachodniopomorskiem-uniewaznion

_________________
Powyższe linki , to decyzje UNIEWAŻNIAJĄCE WYBORY, a teraz jeśli ktoś dotrwał aż do tego miejsca …BONUS Z KRAINY FARSY WYBORCZEJ I SĄDOWYCH ABSURDÓW:

WARSZAWA, 10.12.2014
„Dostarczenia ponad 3,5 tys. kopii wniosków zażądał Sąd Okręgowy od pełnomocnika Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej, która złożyła protest w sprawie ważności wyborów. Według WWS taki wymóg jest absurdalny, sąd twierdzi, że wynika to z przepisów prawa.”
http://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,protest-wyborczy-do-uzupelnienia-sad-chce-3-5-tysiaca-kserokopii,152213.html
http://www.wprost.pl/ar/484802/35-tys-kopii-protestu-o-uniewaznienie-wyborow-zlozonych-w-sadzie/

_________________
PROTEST ODDALONY, pomimo stwierdzenia nieprawidłowości

KRAKÓW
„Sąd Okręgowy w Krakowie oddalił w poniedziałek protest wyborczy dwóch osób, które oddały dwa głosy na kandydata PiS do sejmiku wojewódzkiego, a według protokołu kandydat ten nie uzyskał żadnego głosu. Protestujący domagali się ponownego sprawdzenia głosów nieważnych.
Błędy nie zmieniły wyniku wyborów
Według protokołu kandydat ten nie uzyskał żadnego głosu. Sąd stwierdził ponadto, iż nie doszło do oddania żadnego ważnego głosu na kandydata z listy nr 3 Jacka Krzyżaka (PiS), co do którego w protokole komisja wskazała, iż otrzymał 91 głosów. W ostatecznym rozrachunku Duda zyskał 89 ważnych głosów, a Krzyżak żadnego. Sąd uznał jednak, że nie miało to znaczenia dla wyników wyborów w tym okręgu.
Takie samo stanowisko przedstawiła podczas posiedzenia komisarz wyborczy Teresa Rak. Stwierdziła, że ewentualne uchybienia pozostają bez wpływu na wynik wyborów, ponieważ kandydat, na którego głosowali wnioskujący – Jan Duda – otrzymał mandat radnego.”
http://www.tvn24.pl/krakow,50/protest-wyborczy-wyrok-w-sprawie-glosowania-do-sejmiku-w-malopolsce,496759.html
_________________
INNE  PROTESTY – na razie bez informacji o rozstrzygnięciu sprawy :

ŁÓDŹ/ZGIERZ/PARZĘCZEW/CHOCISZEW, 25 listopada 2014
PIOTRKÓW TRYBUNALSKI
„- To jest wyborcza kpina, w urnie było o 31 głosów więcej, niż wydała komisja – podkreślają przedstawiciele jednego z komitetów wyborczych w Parzęczewie (woj. łódzkie). Sprawę zgłosili już do prokuratury.
Wątpliwości samorządowców wzbudziła praca komisji wyborczej w Chociszewie w gminie Parzęczew.
O nadwyżce kart w urnie zostały poinformowane policja, komisarz wyborczy i prokuratura w Zgierzu.
Wątpliwości w gminie Parzęczew to nie jedyne problemy wyborcze w województwie łódzkim. W sądzie okręgowym w Piotrkowie Trybunalskim rozpatrywane są cztery protesty wyborcze – jeden z nich dotyczy tego, że w jednym z okręgów wydawano niewłaściwe karty – z innego rejonu wyborczego.
Inny protest tyczył się faktu, że – zdaniem zgłaszającego – komisja wyborcza uznała cześć głosów za nieważne bez podania przyczyny. Informacje o anulowaniu głosów miały nie znaleźć się również w protokole pracy komisji.”

http://www.tvn24.pl/lodz,69/w-urnie-31-glosow-wiecej-niz-glosujacych-wybory-w-parzeczewie-pod-lupa-prokuratury,492221.html

 

_________________

Na zakończenie polecam artykuł z 3.XII.2014 z podsumowaniem ile protestów wpłynęło w całym kraju. Było ich aż 1500! Trzykrotnie więcej niż w poprzednich wyborach http://samorzad.pap.pl/depesze/wybory/146099/ .

 

Ile wydano do tej pory postanowień dot. powtórzenia wyborów ?
Czy skala nieprawidłowości i wypaczeń nie powinna skutkować unieważnieniem wyborów w całym naszym teoretycznym państwie?
Kto jeszcze w tym roku zechce pójść do wyborów i brać udział w największym „święcie demokracji” ?

Joanna Krystyna Mitłaszewska, KNP